The Hoops HD Report: Sweet Sixteen Edition

Chad and the panel look back at the First and Second Rounds of the tournament, and preview all of the Sweet Sixteen and potential Elite Eight action coming up this week.  We discuss what our favorite games have been so far, along with the biggest surprises and who we like going forward…

 

And for all you radio lovers, below is an mp3 version of the show…

The Hoops HD Report: Selection Sunday Plus One

Chad and the panel discuss the teams that made the field, the snubs, and what they agreed and disagreed with in terms of the Selection Committee.  They also run through each of the match-ups and potential match-ups in the Rounds of 64 and 32, and give each of their individual Final Four picks.  They close by quickly looking at the other postseason tournaments, and reveal the first ever field of the Hoops HD AC8 Tournament

 

And for all you radio lovers, below is an mp3 version of the show…

Championship Week Video Notebook: FINAL DAY!!

WELCOME SELECTION COMMITTEE MEMBERS!!  It is very important that you double check your work with what we’ve done to ensure that you did it right!!  CLICK HERE to view our Survival Board

For the Hoops HD Selection Committee Report, and a look at our seed list and bracket as it stands prior to Sunday’s Games – CLICK HERE

This is our final Championship Week Video Notebook, and it was a busy day as 14 automatic bids were handed out.  UC Davis and North Dakota made it to the NCAA Tournament for the first time, Duke knocked off Notre Dame to complete their run through the ACC Tournament and give their resume a huge boost in the process, Arizona picked up their second big win in two nights to win the Pac Twelve, and much more.  We review all of today’s games, preview tomorrow’s games, and discuss what the Hoops HD Selection Committee did on their final evening of deliberations.  And as always, we begin with our mailbag and end by updating the Survival Board.

 

SUNDAY’S CHAMPIONSHIP WEEK ACTION

AMERICAN
Format: Standard
Location: Hartford, CT
Sunday, March 12 – Championship
3:15 PM – (1) SMU vs (2) Cincinnati, ESPN

ATLANTIC TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Pittsburgh, PA
Sunday, March 12 – Championship
12:30 PM – (2) VCU vs (4) Rhode Island, CBS

BIG TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Washington, DC
Sunday, March 12 – Championship
3:00 PM – (2) Wisconsin vs (8) Michigan, CBS

SEC
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Nashville, TN
Sunday, March 12 – Championship
1:00 PM – (1) Kentucky vs (3) Arkansas, ESPN

IVY LEAGUE
Format: Standard
Location: Philadelphia, PA
Sunday, March 12 – Championship
12:00 PM – (1) Princeton vs (3) Yale, ESPN2

SUN BELT
Format: Standard
Location: New Orleans, LA
Sunday, March 12 – Championship
2:00 PM – (4) Texas State vs (6) Troy, ESPN2

 

And for all you radio lovers, below is an mp3 version of the show…

Championship Week Video Notebook: Day 12

WELCOME SELECTION COMMITTEE MEMBERS!!  It’s the day before Selection Sunday!!  We are here to tell you what to do so you don’t get it wrong!!  CLICK HERE to view our Survival Board

For John Stalica’s Hoops HD Committee Report – CLICK HERE

It was another very busy and exciting day as we saw two great games in the Big East, a quadruple overtime game in the WAC, a big win by Vanderbilt over Florida, a comeback win by Duke as they knocked off rival North Carolina, a big upset in the Atlantic Ten as Davidson knocked off Dayton, and much much more.  We review all of the action, as well as preview all of tomorrow’s games, which include 14 conference championships.

 

SATURDAY’S CHAMPIONSHIP WEEK ACTION

ACC
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Brooklyn, NY
Saturday, March 11 – Championship
9:00 PM – (3) Notre Dame vs (5) Duke, ESPN

PAC-12
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Saturday, March 11 – Championship
11:00 PM – (1) Oregon vs (2) Arizona, ESPN

BIG 12
Format: Standard
Location: Kansas City, MO
Saturday, March 11 – Championship
6:00 PM – (2) West Virginia vs (4) Iowa State, ESPN

BIG EAST
Format: Standard
Location: New York City
Saturday, March 11 – Championship
5:30 PM – (1) Villanova vs (6) Creighton, FOX

MID-AMERICAN
Format: Standard
Location: Campus sites (first round); Cleveland, OH (second round through championship)
Saturday, March 11 – Championship
7:30 PM – (1) Akron vs (6) Kent State, ESPN2

MOUNTAIN WEST
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Saturday, March 11 – Championship
6:00 PM – (1) Nevada vs (2) Colorado State, CBS

CONFERENCE USA
Format: Standard
Location: Birmingham, AL
Saturday, March 11 – Championship
8:30 PM – (1) Middle Tennessee vs (6) Marshall, CBS Sports Network

AMERICA EAST
Format: Standard with Re-Seed for semifinals
Location: Campus site of higher seeded team
Saturday, March 11 – Championship
11:00 AM – (3) Albany at (1) Vermont, ESPN2

BIG WEST
Format: Standard with Re-seed for Semifinals
Location: Anaheim, CA
Saturday, March 11 – Championship
11:30 PM – (1) UC-Irvine vs (2) UC-Davis, ESPN2

WAC
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Saturday, March 11 – Championship
11:00 PM – (1) Cal State-Bakersfield vs (2) New Mexico State, ESPNU

BIG SKY
Format: Standard
Location: Reno, NV
Saturday, March 11 – Championship
8:30 PM – (1) North Dakota vs (3) Weber State, ESPNU

SOUTHLAND
Format: Ladder (top two seeds bye into semifinals)
Location: Katy, TX
Saturday, March 11 – Championship
9:30 PM – (1) New Orleans vs (2) Texas A&M-Corpus Christi, ESPN2

MEAC
Format: Standard
Location: Norfolk, VA
Saturday, March 11 – Championship
1:00 PM – (1) North Carolina Central vs (2) Norfolk State, ESPN2

SWAC
Format: Standard
Location: Campus Sites (Quarterfinals); Houston, TX (Semifinals and Championship)
Note: Alcorn State is ineligible for the automatic bid due to an APR postseason ban but will be allowed to participate in the SWAC tournament. If Alcorn State wins the tournament, the team they defeat in the championship game will receive the automatic bid.  Only the top 8 of the 10 SWAC teams qualify for the conference tournament.
Saturday, March 11 – Championship
6:15 PM – (1) Texas Southern vs (2) Alcorn State, ESPNU

BIG TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Washington, DC
Saturday, March 11 – Semifinals
1:00 PM – (4) Minnesota vs (8) Michigan, CBS
3:30 PM – (2) Wisconsin vs (6) Northwestern, CBS

SEC
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Nashville, TN
Saturday, March 11 – Semifinals
1:00 PM – (1) Kentucky vs (5) Alabama, ESPN
3:30 PM – (3) Arkansas vs (7) Vanderbilt, ESPN

AMERICAN
Format: Standard
Location: Hartford, CT
Saturday, March 11 – Semifinals
3:00 PM – (1) SMU vs (4) UCF, ESPN2
5:30 PM – (2) Cincinnati vs (6) Connecticut, ESPN2

ATLANTIC TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Pittsburgh, PA
Saturday, March 11 – Semifinals
1:00 PM – (4) Rhode Island vs (9) Davidson, CBS Sports Network
3:30 PM – (2) VCU vs (3) Richmond, CBS Sports Network

SUN BELT
Format: Standard
Location: New Orleans, LA
Saturday, March 11 – Semifinals
12:30 PM – (1) Texas-Arlington vs (4) Texas State, espn3
3:00 PM – (2) Georgia State vs (6) Troy, espn3

IVY LEAGUE
Format: Standard
Location: Philadelphia, PA
Note: Only the top 4 of the Ivy League’s 8 teams qualify for the conference tournament.
Saturday, March 11 – Semifinals
1:30 PM – (1) Princeton vs (4) Pennsylvania, ESPNU
4:00 PM- (2) Harvard vs (3) Yale, ESPNU

 

And for all you radio lovers, below is an mp3 version of the show…

Championship Week Video Notebook: Day 11

WELCOME SELECTION COMMITTEE MEMBERS!!  We have dissected all of today’s action for you, and have outlined what teams you need to be putting into the field!!  CLICK HERE to view our Survival Board

CLICK HERE for our Hoops HD Selection Committee Report

Thursday of Championship Week.  It’s the busiest day in all of March.   We review all of the action as 50 teams were eliminated from our Survival Board.  Highlights include Xavier’s big win against Butler which should put them safely inside the bubble, TCU’s surprising upset over Kansas, a huge quarterfinal day in the ACC, and much much much more.

 

FRIDAY’S CHAMPIONSHIP WEEK ACTION

ACC

Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Brooklyn, NY
Friday, March 10 – Semifinals
7:00 PM – (1) North Carolina vs (5) Duke, ESPN
9:30 PM – (2) Florida State vs (3) Notre Dame, ESPN

BIG 12
Format: Standard
Location: Kansas City, MO
Friday, March 10 – Semifinals
7:00 PM – (4) Iowa State vs (8) TCU, ESPN2
9:30 PM – (2) West Virginia vs (6) Kansas State, ESPN2

BIG EAST
Format: Standard
Location: New York City
Friday, March 10 – Semifinals
6:30 PM – (1) Villanova vs (5) Seton Hall, FS1
9:00 PM – (6) Creighton vs (7) Xavier, FS1

PAC-12
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Friday, March 10 – Semifinals
9:00 PM – (1) Oregon vs (5) California, Pac-12 Network
11:30 PM – (2) Arizona vs (3) UCLA, ESPN

MOUNTAIN WEST
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Friday, March 10 – Semifinals
10:00 PM – (1) Nevada vs (4) Fresno State, CBS Sports Network
12:30 AM – (2) Colorado State vs (6) San Diego State, CBS Sports Network

CONFERENCE USA
Format: Standard
Location: Birmingham, AL
Friday, March 10 – Semifinals
12:30 PM – (1) Middle Tennessee vs (4) UTEP, CBS Sports Network
3:00 PM – (2) Louisiana Tech vs (6) Marshall, CBS Sports Network
Saturday, March 11 – Championship

MID-AMERICAN
Format: Standard
Location: Campus sites (first round); Cleveland, OH (second round through championship)
Friday, March 10 – Semifinals
5:30 PM – (1) Akron vs (4) Ball State, CBS Sports Network
8:00 PM – (2) Ohio University vs (6) Kent State, CBS Sports Network

WAC
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Friday, March 10 – Semifinals
9:00 PM – (1) Cal State-Bakersfield vs (4) Utah Valley, espn3
11:30 PM – (2) New Mexico State vs (3) UMKC, espn3

BIG SKY
Format: Standard
Location: Reno, NV
Friday, March 10 – Semifinals
8:30 PM – (1) North Dakota vs (4) Idaho, watchbigsky.com
11:00 PM – (2) Eastern Washington vs (3) Weber State, watchbigsky.com

SOUTHLAND
Format: Ladder (top two seeds bye into semifinals)
Location: Katy, TX
Friday, March 10 – Semifinals
6:00 PM – (1) New Orleans vs (5) Sam Houston State, espn3
8:30 PM – (2) Texas A&M-Corpus Christi vs (3) Stephen F. Austin, espn3

BIG WEST
Format: Standard with Re-seed for Semifinals
Location: Anaheim, CA
Friday, March 10 – Semifinals
9:30 PM – (1) UC-Irvine vs (4) Long Beach State, espn3
12:00 AM – (2) UC-Davis vs (3) Cal State-Fullerton, ESPNU

MEAC
Format: Standard
Location: Norfolk, VA
Friday, March 10 – Semifinals
6:00 PM – (1) North Carolina Central vs (5) Maryland-Eastern Shore, espn3
8:30 PM – (2) Norfolk State vs (11) Howard, espn3

SWAC
Format: Standard
Location: Campus Sites (Quarterfinals); Houston, TX (Semifinals and Championship)
Friday, March 10 – Semifinals
3:30 PM – (1) Texas Southern vs (5) Grambling State, TBA
9:30 PM – (2) Alcorn State vs (3) Southern, TBA
Saturday, March 11 – Championship

BIG TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Washington, DC
Friday, March 10 – Quarterfinals
12:00 PM – (1) Purdue vs (8) Michigan, ESPN
2:30 PM – (4) Minnesota vs (5) Michigan State, ESPN
6:30 PM – (2) Wisconsin vs (10) Indiana, BTN
9:00 PM – (3) Maryland vs (6) Northwestern, BTN

SEC
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Nashville, TN
Friday, March 10 – Quarterfinals
1:00 PM – (1) Kentucky vs (8) Georgia, SEC Network
3:30 PM – (4) South Carolina vs (5) Alabama, SEC Network
7:00 PM – (2) Florida vs (7) Vanderbilt, SEC Network
9:30 PM – (3) Arkansas vs (6) Ole Miss, SEC Network

ATLANTIC TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Pittsburgh, PA
Friday, March 10 – Quarterfinals
12:00 PM – (1) Dayton vs (9) Davidson, NBC Sports Network
2:30 PM – (4) Rhode Island vs (5) St. Bonaventure, NBC Sports Network
6:30 PM – (2) VCU  vs (7) George Mason, NBC Sports Network
9:00 PM – (3) Richmond vs (6) George Washington, NBC Sports Network

AMERICAN
Format: Standard
Location: Hartford, CT
Friday, March 10 – Quarterfinals
12:00 PM – (1) SMU vs (9) East Carolina, ESPN2
2:30 PM – (4) UCF vs (5) Memphis, ESPN2
7:00 PM – (2) Cincinnati vs (7) Tulsa, ESPNU
9:30 PM – (3) Houston vs (6) Connecticut, ESPNU

SUN BELT
Format: Standard
Location: New Orleans, LA
Friday, March 10 – Quarterfinals
12:30 PM – (1) Texas-Arlington vs (8) Coastal Carolina, espn3
3:00 PM – (4) Texas State vs (12) Louisiana-Monroe, espn3
6:00 PM – (2) Georgia State vs (7) Louisiana-Lafayette, espn3
8:30 PM – (3) Georgia Southern vs (6) Troy, espn3

 

And for all you radio lovers, below is an mp3 version of the show…

Championship Week Video Notebook: Day 10

WELCOME SELECTION COMMITTEE MEMBERS!!  We hope you enjoyed your pasta dinner!!  CLICK HERE to view our Survival Board and make sure that your initial voting is turning out the way it’s supposed to!!

The Hoops HD Mock Selection Committee has begun its deliberations.  CLICK HERE to view the results of our initial voting on John Stalica’s Hoops HD Committee Report.  

It is the eve of the busiest day of Championship Week with all of the power conferences and multi-bid leagues getting underway.  We run through all the action and look back at what was a very busy Wednesday as well with another automatic bid being punched as Bucknell won the Patriot League.  The Hoops HD Selection Committee has started its deliberations, and we show you the results of our initial voting.  And as always, we begin with our mailbag and end with an update of our Survival Board.

 

THURSDAY’S CHAMPIONSHIP WEEK ACTION

ACC
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Brooklyn, NY
Thursday, March 9 – Quarterfinals
12:00 PM – (1) North Carolina vs (9) Miami, ESPN
2:30 PM – (4) Louisville vs (5) Duke, ESPN
7:00 PM – (2) Florida State vs (7) Virginia Tech, ESPN
9:30 PM – (3) Notre Dame vs (6) Virginia, ESPN

BIG 12
Format: Standard
Location: Kansas City, MO
Thursday, March 9 – Quarterfinals
12:30 PM – (4) Iowa State vs (5) Oklahoma State, ESPN2
3:00 PM – (1) Kansas vs (8) TCU, ESPN2
7:00 PM – (2) West Virginia vs (10) Texas, ESPNU
9:30 PM – (3) Baylor vs (6) Kansas State, ESPNU

PAC-12
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Thursday, March 9 – Quarterfinals
3:00 PM – (1) Oregon vs (8) Arizona State, Pac-12 Network
5:30 PM – (4) Utah vs (5) California, Pac-12 Network
9:00 PM – (2) Arizona vs (7) Colorado, Pac-12 Network
11:30 PM – (3) UCLA vs (6) USC, ESPN

BIG EAST
Format: Standard
Location: New York City
Thursday, March 9 – Quarterfinals
12:00 PM – (1) Villanova vs (8) St. John’s, FS1
2:30 PM – (4) Marquette vs (5) Seton Hall, FS1
7:00 PM – (2) Butler vs (7) Xavier, FS1
9:30 PM – (3) Providence vs (6) Creighton, FS1

MOUNTAIN WEST
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Thursday, March 9 – Quarterfinals
3:00 PM – (1) Nevada vs (9) Utah State, CBS Sports Network
5:30 PM – (4) Fresno State vs (5) New Mexico, CBS Sports Network
9:00 PM – (2) Colorado State vs (10) Air Force, CBS Sports Network
11:30 PM – (3) Boise State vs (6) San Diego State, CBS Sports Network

CONFERENCE USA
Format: Standard
Location: Birmingham, AL
Thursday, March 9 – Quarterfinals
12:30 PM – (1) Middle Tennessee vs (9) Texas-San Antonio, ASN
3:00 PM – (4) UTEP vs (5) Rice, ASN
6:30 PM – (2) Louisiana Tech vs (7) UAB, ASN
9:00 PM – (3) Old Dominion vs 6/11, ASN

MID-AMERICAN
Format: Standard
Location: Campus sites (first round); Cleveland, OH (second round through championship)
Thursday, March 9 – Quarterfinals
12:00 PM – (1) Akron vs (8) Eastern Michigan, Local TV/espn3
2:30 PM – (4) Ball State vs (5) Western Michigan, Local TV/espn3
6:30 PM – (2) Ohio University vs (7) Toledo, Local TV/espn3
9:00 PM – (3) Buffalo vs (6) Kent State, Local TV/espn3

WAC
Format: Standard
Location: Las Vegas, NV
Note: Grand Canyon is ineligible for the WAC tournament as a transitional team.
Thursday, March 9 – Quarterfinals
5:00 PM – (4) Utah Valley vs (5) Seattle, wacsports.com
7:30 PM – (2) New Mexico State vs (7) Chicago State, wacsports.com
10:00 PM – (3) UMKC vs (6) Texas-Rio Grande Valley, Local TV/wacsports.com

BIG SKY
Format: Standard
Location: Reno, NV
Thursday, March 9 – Quarterfinals
3:00 PM – (1) North Dakota vs (8) Portland State, watchbigsky.com
5:30 PM – (4) Idaho vs (5) Montana, watchbigsky.com
8:30 PM – (2) Eastern Washington vs (7) Sacramento State, watchbigsky.com
11:00 PM – (3) Weber State vs (11) Southern Utah, watchbigsky.com

BIG WEST
Format: Standard with Re-seed for Semifinals
Location: Anaheim, CA
Note: Only the top 8 of the Big West’s 9 teams qualify for the Big West tournament.
Thursday, March 9 – Quarterfinals
3:00 PM – (2) UC-Davis vs (7) Cal Poly, Local TV/Fox College Sports-Pacific
5:30 PM – (3) Cal State-Fullerton vs (6) Cal State-Northridge, Local TV/Fox College Sports-Pacific
9:00 PM – (1) UC-Irvine vs (8) UC-Riverside, Fox College Sports-Pacific
11:30 PM – (4) Long Beach State vs (5) Hawai’i, Local TV/Fox College Sports-Pacific

SOUTHLAND
Format: Ladder (top two seeds bye into semifinals)
Location: Katy, TX
Thursday, March 9 – Quarterfinals
6:00 PM – (4) Houston Baptist vs (5) Sam Houston State, espn3
8:30 PM – (3) Stephen F. Austin vs (6) Lamar, espn3

MEAC
Format: Standard
Location: Norfolk, VA
Thursday, March 9 – Quarterfinals
6:00 PM – (3) Morgan State vs (11) Howard, espn3
8:30 PM – (4) Hampton vs (5) Maryland-Eastern Shore, espn3

BIG TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Washington, DC
Thursday, March 9 – Second Round
12:00 PM – (8) Michigan vs (9) Illinois, BTN
2:30 PM – (5) Michigan State vs (13) Penn State, BTN
6:30 PM – (7) Iowa vs (10) Indiana, ESPN2
9:00 PM – (6) Northwestern vs (14) Rutgers, ESPN2

SEC
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Nashville, TN
Thursday, March 9 – Second Round
1:00 PM – (8) Georgia vs (9) Tennessee, SEC Network
3:30 PM – (5) Alabama vs (12) Mississippi State, SEC Network
7:00 PM – (7) Vanderbilt vs (10) Texas A&M, SEC Network
9:30 PM – (6) Ole Miss vs (14) Missouri, SEC Network

ATLANTIC TEN
Format: Ladder (top four seeds bye into quarterfinals)
Location: Pittsburgh, PA
Thursday, March 9 – Second Round
12:00 PM – (8) La Salle vs (9) Davidson, NBC Sports Network
2:30 PM – (5) St. Bonaventure vs (12) Massachusetts, NBC Sports Network
6:30 PM – (7) George Mason vs (10) Fordham, NBC Sports Network
9:00 PM – (6) George Washington vs (11) Saint Louis, NBC Sports Network

AMERICAN
Format: Standard
Location: Hartford, CT
Thursday, March 9 – First Round
3:30 PM – (8) Temple vs (9) East Carolina, ESPNU
6:00 PM – (7) Tulsa vs (10) Tulane, ESPNEWS
8:30 PM – (6) Connecticut vs (11) South Florida, ESPNEWS

 

And for all you radio lovers, below is an mp3 version of the show…